I am near San Antonio and I am going to sell a dozen for 3 and and dozen and half for 4.50. I have a friend that pays 5.50 for a dozen so she is dying for my hens to start laying. We got our first yesterday!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Don't let 'em go that cheap! Heck eat more eggs you know they are good for dinner too, LOL. feed 'em to your dogs and cats even back to your chickens and you are still ahead of the $1.50 they are offering. Take a look in your local store at the price of eggs. Ours is selling "free range" eggs at $4/dz. Then search out the difference in nutrition between free range, grass fed chickens and cage raised massed produced eggs. That should be an eye opener for most folks maybe even you.WOW! $4-8/doz???
I'm not expecting my girls to even think about laying till late Aug but I've been asking around to see if there is an interest in fresh eggs at work and such. Lots of folks are looking - but just about everyone expects to pay no more than $1.50/doz...
![]()
WOW! $4-8/doz???
I'm not expecting my girls to even think about laying till late Aug but I've been asking around to see if there is an interest in fresh eggs at work and such. Lots of folks are looking - but just about everyone expects to pay no more than $1.50/doz...
![]()
I sell my eggs for $3.00, since the one's at the store at about $6.00......
I can't wait to see what color eggs my new EE will lay.. . hopefully blue..
That's borderline genius right there.I've got a couple more months before I get to see what color Candy is going to lay. I was told that she hatched from a green egg.
I was on another thread trying to find out if she was a she or not and someone told me that an EE with a single comb will lay brown eggs... and I'm not real clear what that means - exactly. They were talking about 'rows of peas' in the comb, and that 3 peas means a boy and a single pea means a girl... I was so glad to have her picture 'declared' girl that I didn't really question it any farther.
I had an idea about the egg cost. Since I'm in a truck scale house, and almost all of my potential customers are truck drivers, I'm starting to play with the idea of egg sandwiches instead of (or in addition to) eggs by the dozen. People don't blink at $2-3 for a nice hot breakfast sandwich ... At 2 eggs per english muffin, that would work out to around $15/doz.