The Old Folks Home

Those are the 2 threads that are usually up at the top of the home page when I check in with it.

https://www.backyardchickens.com/t/861508/grannys-gone-and-done-it/51600#post_16291677

They are so hard to keep up with But very informative and the next minute very funny.

Thanks for answering that...I'm usually not here at the Home visiting but trying to keep my own thread going...

Oh well, it be January and we oft have a few moments to go play with the other kids on the site 'cause we're not staying outside in the light times and robbing our nap times of attentions. Tee Hee... too many distractions, never enough time to suck in all the fun.
lol.png


Pace is way too busy enough here...right Wisher...hee hee...
th.gif
 
We actually found some frozen rabbit (and quail also) in our grocery store last weekend. Cooked up the rabbit a couple nights ago. A first for me, but it was great meat. Not happy with the recipe we used, but the meat itself was surprisingly tasty to me. The bad news... 18 bucks for a single frozen rabbit! I should just raise some, but I don't know...
I do understand the price though. You have to feed and raise them to the proper weight for processing. I watched a online video class on raising rabbit and even on the commercial end at stores or restaurants you will pay 20.00 for 3-5 lbs. of meat.

We go thru some feed plus the cost of all the fresh veggies and hay.
 
I like using the store bought price when thinking about how much we're saving by raising our own bunnies. In reality, the feed consumption is pretty low, but then you have to factor in processing and transport and all that, a good way to think of it is how much you would process an animal for. Really, after adding all that up, 18 bucks for a bunny isn't all that bad. You should be more worried about what it is you're getting when you pay a buck per pound for something.
 
Last edited:
I like using the store bought price when thinking about how much we're saving by raising our own bunnies. In reality, the feed consumption is pretty low, but then you have to factor in processing and transport and all that, a good way to think of it is how much you would process an animal for. Really, after adding all that up, 18 bucks for a bunny isn't all that bad. You should be more worried about what it is you're getting when you pay a buck per pound for something.
Very good point.
 
I do understand the price though. You have to feed and raise them to the proper weight for processing. I watched a online video class on raising rabbit and even on the commercial end at stores or restaurants you will pay 20.00 for 3-5 lbs. of meat.

We go thru some feed plus the cost of all the fresh veggies and hay.

Yea I don't know a dang thing about raising rabbits, but my sister-in-law raises them, so my hubby knows more than I do. I believe the box said 2-3 lbs for the $18, so I guess that's reasonable.

And I've also read lately that rabbits are one of the most efficient animals to raise for meat, pound for pound.

I like using the store bought price when thinking about how much we're saving by raising our own bunnies. In reality, the feed consumption is pretty low, but then you have to factor in processing and transport and all that, a good way to think of it is how much you would process an animal for. Really, after adding all that up, 18 bucks for a bunny isn't all that bad. You should be more worried about what it is you're getting when you pay a buck per pound for something.

So true V!

I guess I think bunnies would be harder for me to process because they are so cute. But I guess its all a state of mind I'd just have to get over.
 
If you have trouble with it, do a chicken first, and then a bunny. You'll realize how much easier processing the bunnies is, and you'll get over the cuteness factor. Seriously, it's just like taking off a sweater compared to plucking out all the feathers of a chicken.
 
Quote: They are. But we buy sunflower seeds, and lots of fresh veggies for them to eat. Since it is winter and I don't have anything growing. The cost of hay is also 6.00 per square bale. But they don't eat that much of that.

If it is something you enjoy eating it would likely be worth your while to raise a few.
 
Thanks guys. I just might have to more seriously consider it.

My husband and I hunt deer and turkey, so its all getting a bit easier for me. We've only been keeping chickens for a little over a year, and have only had to cull one. He got mean, so it was an easy decision, and process. I'm expecting a call about some quail eggs to hatch and some process-ready young ones, so we thought we'd try the quail first. But I do very much appreciate all of you folks' insights!
 
OK, so who was it said something about stuff going so fast that the topic had changed 5 times before they could post a response? Guess I really am on the right thread... old folks... Anyway

LL

Had to say thanks Tara. This had me cracking up. I don't drink much coffee anymore but used to drink 3-4 pots a day. (used to smoke too) Talk about withdrawals.
 
Last edited:
OK, so who was it said something about stuff going so fast that the topic had changed 5 times before they could post a response? Guess I really am on the right thread... old folks... Anyway

LL

Had to say thanks Tara. This had me cracking up. I don't drink much coffee anymore but used to drink 3-4 pots a day. (used to smoke too) Talk about withdrawals.

Huh...did I post that...hee hee...yeh, I remember it. Bazillion posts later, eh...

barnie.gif
wee.gif
barnie.gif

Rick and I use to smoke but we both quit ages ago...thank heavens...but the caffeine, nope and nada on that yet though both of us have slowed back somewhat.
caf.gif



Rick came home with this a few years back. Giggling as he plastered it in the Man Porch....maybe ONE day, eh!
old.gif


But fer now...to quote Monty Python and the Holy Grail...in response to the call to bring out yer deads...
hmm.png


"Not Dead yet!"

www.youtube.com/watch?v=dGFXGwHsD_A
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom