Milk $5.30 a gallon
Organic milk $8.30 a gallon
Raw milk, illegal (but people sell it for $5 a gallon)
Gas is under a buck, but our dollar super sucks. Feed is $16 for 50lbs of layer.
We sell raw milk fer 10 bux a gallon
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Milk $5.30 a gallon
Organic milk $8.30 a gallon
Raw milk, illegal (but people sell it for $5 a gallon)
Gas is under a buck, but our dollar super sucks. Feed is $16 for 50lbs of layer.
i use frm
Not spolt... were at the same price as you....for milk
fuel is running around 3.50 is here per gallon AT super expensive taxed regulated prices in California... Right now about 50 cents per gallon goes to taxes and regulatory fees.
deb
I can find milk at walmart for about 2.6 per gallon. Organic is much more expensive.We found gas in T-town yesterday for 1.48 per gallon. And if we buy milk at regular grocery stores it's 3.50 a gallon if we buy at our
outlet everything is at cost plus 10% then the milk is 2.50 per gallon.
Quote: Raw milk was starting to become a thing, and they were selling it in super markets, but the one player in the field making it got a nasty case of Yersinia in their production plant, and apparently it would have been too costly to get to the bottom of it. People got sick, but the people running the plant were just complaining it's unfair that they should have to clean up their mess. I think they went belly up. Haven't really seen raw milk widely distributed since then.
I usually buy unhomogenized organic milk, that goes for about 1.50-1.80€ per liter.
@bruceha2000
Thanks for the detailed response to my question.
And yes, chicks up here are expensive because they cost more to ship here, and are often dead on arrival. So.... Many will pay a premium to get chicks that haven't been subjected to the shipping stress.
Even backyard mutt chickens usually go for $5 each straight run. However.... Getting rid of even free roosters is painful.
Anyone happy to slaughter their own food is already full on free fish, rabbit, pheasant and squirrel. (Hunting liscense isn't much)
Also, feed up here is about $30 for a 50 pound bag... It adds up fast.
The problem too is that factory chicken that gets shipped up here, and sold as "ready to eat rotisserie chicken" costs right under $10!!!
Not sure how that works... Since milk is $4 a gallon. Dunno...weird.
Pfft, spoiled Merkans =)
Milk, cheapest is around .80 EUR per liter, so that's about 3.30 USD per gallon with today's exchange rate. Pretty close to your prices, really.
Gas, cheapest 95 octane with 10% ethanol in Finland yesterday was 1.259 EUR per liter, so that's 5.20 per gallon. Super cheap by the way. Usually it's around 1.50-1.70 per liter, but the oil prices being what they are have brought it down. Mean price yesterday was probably around 6 bucks per gallon.
Congrats granny!!If I lived near DD I could get all the raw milk I wanted. She married a dairy farmer. She is lactose intolerant but she can drink raw milk. She finally got her ultrasound today. They think it is going to be a boy. Still waiting to hear when her due date is. Should be sometime around the end of June beginning of July.
![]()