The Old Folks Home

Not spolt... were at the same price as you....for milk

fuel is running around 3.50 is here per gallon AT super expensive taxed regulated prices in California... Right now about 50 cents per gallon goes to taxes and regulatory fees.

deb

Gas in woodland, CA is $2.05 per gallon at Arco and $2.09 per gallon at Costco.
We found gas in T-town yesterday for 1.48 per gallon. And if we buy milk at regular grocery stores it's 3.50 a gallon if we buy at our
outlet everything is at cost plus 10% then the milk is 2.50 per gallon.
I can find milk at walmart for about 2.6 per gallon. Organic is much more expensive.
 
I think one of our RIR hens has gone broody. DH wants to get some cage free organic brown eggs to put under her to see if they will hatch!
lol I would not mind the surprise myself. lol
She has been on the nest after 6 pm two nights in a row so we shall see.
idunno.gif
 
Quote: Raw milk was starting to become a thing, and they were selling it in super markets, but the one player in the field making it got a nasty case of Yersinia in their production plant, and apparently it would have been too costly to get to the bottom of it. People got sick, but the people running the plant were just complaining it's unfair that they should have to clean up their mess. I think they went belly up. Haven't really seen raw milk widely distributed since then.

I usually buy unhomogenized organic milk, that goes for about 1.50-1.80€ per liter.
 
If I lived near DD I could get all the raw milk I wanted. She married a dairy farmer. She is lactose intolerant but she can drink raw milk. She finally got her ultrasound today. They think it is going to be a boy. Still waiting to hear when her due date is. Should be sometime around the end of June beginning of July.
 
@bruceha2000

Thanks for the detailed response to my question.

And yes, chicks up here are expensive because they cost more to ship here, and are often dead on arrival. So.... Many will pay a premium to get chicks that haven't been subjected to the shipping stress.

Even backyard mutt chickens usually go for $5 each straight run. However.... Getting rid of even free roosters is painful.

Anyone happy to slaughter their own food is already full on free fish, rabbit, pheasant and squirrel. (Hunting liscense isn't much)

Also, feed up here is about $30 for a 50 pound bag... It adds up fast.

The problem too is that factory chicken that gets shipped up here, and sold as "ready to eat rotisserie chicken" costs right under $10!!!

Not sure how that works... Since milk is $4 a gallon. Dunno...weird.

Wow, that does make it hard. I pay ~$12-$14 for 50# of layer feed from the local grainery. The price is the same if you pick up there or at one of the feed stores and it varies all the time, I guess they are charging based on what their raw materials cost them. My Meyer catalog has a chart that says layer breeds will eat 11.36 pound of feed through week 16 and they are eating just over a pound a week at the end. If we extrapolate and say a cockerel will be big enough to eat at 25 weeks (I have NO idea), they would eat north of about 20 pounds. At your feed prices that would be about $12. OUCH. I figured YOU would process the birds for sale to people who don't raise their own. Not sure how much people would pay for a better tasting bird with a lot less fat to throw away if they can get a convenient chicken at the store for $10. Guess you have to "cultivate" your buyers
wink.png


Pfft, spoiled Merkans =)

Milk, cheapest is around .80 EUR per liter, so that's about 3.30 USD per gallon with today's exchange rate. Pretty close to your prices, really.

Gas, cheapest 95 octane with 10% ethanol in Finland yesterday was 1.259 EUR per liter, so that's 5.20 per gallon. Super cheap by the way. Usually it's around 1.50-1.70 per liter, but the oil prices being what they are have brought it down. Mean price yesterday was probably around 6 bucks per gallon.

95 octane? What are you driving over there Felix? Regular gas tainted with ethanol here (used by most cars) is 87 Octane. The "good stuff" here at 93 Octane, often untainted, runs a good 60 cents more per gallon than regular. Maybe the octane rating system is different there?
 
If I lived near DD I could get all the raw milk I wanted. She married a dairy farmer. She is lactose intolerant but she can drink raw milk. She finally got her ultrasound today. They think it is going to be a boy. Still waiting to hear when her due date is. Should be sometime around the end of June beginning of July.
Congrats granny!!
highfive.gif
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom