The Price Of Eggs, Whats A Fair Price

I found this online. Looking at prices before 1913 when the FED was created, eggs were 20-30 cents/doz. coinflation.com says silver coins are now at $2.45. So that means eggs before 1913 cost between $4.90 and $7.35 in todays money.

Year​
Flour
(5 lbs) Bread
(lb) Round
steak
(lb) Bacon
(lb) Butter
(lb) Eggs
(doz.) Milk
(1/2 gal.) Oranges
(doz.) Potatoes
(10 lbs) Coffee
(lb) Sugar
(5 lbs)
2011​
$2.75 $1.48 $4.69 $4.82 $3.67 $1.95 $1.86 $6.00 $7.35 $5.65 $3.51
2010​
$2.36 $1.41 $4.41 $4.77 $3.63 $1.47 $1.66 $6.00 $5.79 $4.16 $3.11
1970​
58.9¢ 24.3¢ $1.30 94.9¢ 86.6¢ 61.4¢ 65.9¢ 86.4¢ 89.7¢ 91.1¢ 64.8¢
1965​
58.1 20.9 $1.08 81.3 75.4 52.7 52.6 77.8 93.7 83.3 59.0
1960​
55.4 20.3 $1.05 65.5 74.9 57.3 52.0 74.8 71.8 75.3 58.2
1955​
53.8 17.7 90.3 65.9 70.9 60.6 46.2 52.8 56.4 93.0 52.1
1950​
49.1 14.3 93.6 63.7 72.9 60.4 41.2 49.3 46.1 79.4 48.7
1945​
32.1 8.8 40.6 41.1 50.7 58.1 31.2 48.5 49.3 30.5 33.4
1940​
21.5 8.0 36.4 27.3 36.0 33.1 25.6 29.1 23.9 21.2 26.0
1935​
25.3 8.3 36.0 41.3 36.0 37.6 23.4 22.0 19.1 25.7 28.2
1930​
23.0 8.6 42.6 42.5 46.4 44.5 28.2 57.1 36.0 39.5 30.5
1925​
30.5 9.3 36.2 47.1 55.2 55.4 27.8 57.1 36.0 50.4 35.0
1920​
40.5 11.5 39.5 52.3 70.1 68.1 33.4 63.2 63.0 47.0 97.0
1915​
21.0 7.0 23.0 26.9 35.8 34.1 17.6 n.a. 15.0 30.0 33.0
1910​
18.0 n.a. 17.4 25.5 35.9 33.7 16.8 n.a. 17.0 n.a. 30.0
1905​
16.0 n.a. 14.0 18.1 29.0 27.2 14.4 n.a. 17.0 n.a. 30.0
1900​
12.5 n.a. 13.2 14.3 26.1 20.7 13.6 n.a. 14.0 n.a. 30.5
1895​
12.0 n.a. 12.3 13.0 24.9 20.6 13.6 n.a. 14.0 n.a. 26.5
1890​
14.5 n.a. 12.3 12.5 25.5 20.8 13.6 n.a. 16.0 n.a. 34.5​


Read more: Retail Prices of Selected Foods in U.S. Cities, 1890–2011 — Infoplease.com http://www.infoplease.com/ipa/A0873707.html#ixzz28ptPJw00
 
Well I'm getting $3.50.$3.00 if you bring me the carton. No one is complaining about the price and I can't keep up with the demand.
 
I found this online. Looking at prices before 1913 when the FED was created, eggs were 20-30 cents/doz. coinflation.com says silver coins are now at $2.45. So that means eggs before 1913 cost between $4.90 and $7.35 in todays money.

Year​
Flour
(5 lbs) Bread
(lb) Round
steak
(lb) Bacon
(lb) Butter
(lb) Eggs
(doz.) Milk
(1/2 gal.) Oranges
(doz.) Potatoes
(10 lbs) Coffee
(lb) Sugar
(5 lbs)
2011​
$2.75 $1.48 $4.69 $4.82 $3.67 $1.95 $1.86 $6.00 $7.35 $5.65 $3.51
2010​
$2.36 $1.41 $4.41 $4.77 $3.63 $1.47 $1.66 $6.00 $5.79 $4.16 $3.11
1970​
58.9¢ 24.3¢ $1.30 94.9¢ 86.6¢ 61.4¢ 65.9¢ 86.4¢ 89.7¢ 91.1¢ 64.8¢
1965​
58.1 20.9 $1.08 81.3 75.4 52.7 52.6 77.8 93.7 83.3 59.0
1960​
55.4 20.3 $1.05 65.5 74.9 57.3 52.0 74.8 71.8 75.3 58.2
1955​
53.8 17.7 90.3 65.9 70.9 60.6 46.2 52.8 56.4 93.0 52.1
1950​
49.1 14.3 93.6 63.7 72.9 60.4 41.2 49.3 46.1 79.4 48.7
1945​
32.1 8.8 40.6 41.1 50.7 58.1 31.2 48.5 49.3 30.5 33.4
1940​
21.5 8.0 36.4 27.3 36.0 33.1 25.6 29.1 23.9 21.2 26.0
1935​
25.3 8.3 36.0 41.3 36.0 37.6 23.4 22.0 19.1 25.7 28.2
1930​
23.0 8.6 42.6 42.5 46.4 44.5 28.2 57.1 36.0 39.5 30.5
1925​
30.5 9.3 36.2 47.1 55.2 55.4 27.8 57.1 36.0 50.4 35.0
1920​
40.5 11.5 39.5 52.3 70.1 68.1 33.4 63.2 63.0 47.0 97.0
1915​
21.0 7.0 23.0 26.9 35.8 34.1 17.6 n.a. 15.0 30.0 33.0
1910​
18.0 n.a. 17.4 25.5 35.9 33.7 16.8 n.a. 17.0 n.a. 30.0
1905​
16.0 n.a. 14.0 18.1 29.0 27.2 14.4 n.a. 17.0 n.a. 30.0
1900​
12.5 n.a. 13.2 14.3 26.1 20.7 13.6 n.a. 14.0 n.a. 30.5
1895​
12.0 n.a. 12.3 13.0 24.9 20.6 13.6 n.a. 14.0 n.a. 26.5
1890​
14.5 n.a. 12.3 12.5 25.5 20.8 13.6 n.a. 16.0 n.a. 34.5
Ahhh good some folks made me feel bad for getting $4 a doz like it was ridiculous, according to this I'm on the low end LOL! Oh and by the way I have people waiting to get my eggs at that price! I'm still loosing $ if I add up the numbers but I'm not in this for the production and sales, only for the the fun and fresh eggs I know were layed by contented healthy hens! It feels good to recoop some of the feed costs






 
Last edited:
I live in a very poor area, and most people won't pay so much as $3 a dozen for eggs, but I deal with this in a few different ways.

First, I scout out potential customers among my coworkers, acquaintances, and neighbors. Because they know me, they are able to trust me more readily than a stranger would, and that warms them up to the idea of buying from me. They know that when I say "Free range" and "organic", it's not just a meaningless label on a box... Especially my neighbors, who have had occasional visits from my flock >.>

Second, I point out that $3 a dozen is actually cheaper than what Wal-Mart sells their free range organic eggs for, that our eggs are fresher (often no more than a few days old), and our hens the most spoiled birds on the planet. When put into perspective, $3 suddenly doesn't seem like so much.

And finally, when all else fails, I give them a dozen eggs for free. By the time they finish off the carton, they're addicted, and HAVE to come back for more! People just don't realize how dreadful storebought eggs really are until they've had real, homegrown cackleberries.

My dad also takes eggs up to the city with him when he goes to work during the week, and he fetches as much as $4 or $5 a dozen for them there without anyone batting an eyelash at the price.

Next year, we will be raising our price to $3.50 a dozen locally because of the increased cost of feed. For now, $3 is still enough to cover our feed and other expenses, especially with the eggs my dad sells in the city.
 
"...I am being undersold by other egg sellers and Walmart". I only have seven layers, so I don't get enough eggs to worry about selling them. However, as soon as many of our friends heard we were going to raise chickens, we were almost immediately offered three to four dollars a dozen. A lot of people would rather pay extra and not have to worry about where a product came from. We're seriously thinking about getting birds for meat in the spring as well as a few turkeys for 2013 holiday season.
 
With all the "hippies" here in Oregon, people at farmers markets are getting $6-8/dozen. They all want "organic" cage free eggs. GOLD
I heard a quote that there are 9 million people raising backyard hens now and by next year that will double to 18 million?? can't remember the source but thought to myself wow!!
 
I'm trying to talk DH into some cornish crosses for home use, just so my boys can see where there food comes from, and can experience and appreciate what sacrifice an animal makes, and the honor it is for the people who raise them to share their meat.
 
They know that when I say "Free range" and "organic", it's not just a meaningless label on a box... Especially my neighbors, who have had occasional visits from my flock >.>

our eggs are fresher (often no more than a few days old), and our hens the most spoiled birds on the planet. When put into perspective, $3 suddenly doesn't seem like so much.

And finally, when all else fails, I give them a dozen eggs for free. By the time they finish off the carton, they're addicted, and HAVE to come back for more! People just don't realize how dreadful storebought eggs really are until they've had real, homegrown cackleberries.

My dad also takes eggs up to the city with him when he goes to work during the week, and he fetches as much as $4 or $5 a dozen for them there without anyone batting an eyelash at the price.
Nice!!
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom