We probably got 3-4 inches of rain this morning in a heavy thunderstorm about 6 AM. Filled up my pond...
We didn't have much rain in May so this is definitely needed...

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Right there with you! And you have to be SO careful on what weed control you use and when around forage pastureI am at my wits end with our pasture. I have spent nearly $2000 over the past 2 years trying to improve the grass for the horses. Tonight I took a spin in the 4 wheeler and confirmed we have no grass. It's all scrub and weeds.My poor horses have lost so much weight from lack of good, consistent forage. It's only June and I have to hay already... (and finding hay is near impossible....).
I gotta figure out the best way forward. I think instead of spending another $600 on more grass seed, I'm going to focus on killing weeds and spraying fertilizer. Maybe that will encourage whatever grass does exist. I'm also going to pick up some timers and set up some sprinklers to water the pasture as far out as I can reach from the house. Just so frustrated....![]()
Large rounds of hay are now $250 here, alfalfa is $300 and UP (normally $75 and $125 respectively)You probably are way ahead of me and I'm looking for straws to grasp at, but have you tested the soil in your pasture?
And you got me started on hay...in our area, so far it's a much better year for hay than last year, but have prices gone back to normal ? Of course not.
What if you tried seeding with winter wheat in late summer/fall for a winter/spring fodder?I haven't tested the soil... It's pretty rocky with very little top soil because I'm on the side of a ridge.
How much does a large round weigh in your area? Here, a typical round of local grass costs $50-$65 and weighs about 750 lbs, so about $150/ton. Square bales of local grass typically weigh 45-55 lbs and cost $5-$12 each, depending on quality - so $300-$350/ton for horse quality. High-quality weed-free alfalfa from a commercial farmer, we're lucky to pay $400/ton, and premium Timothy can cost up to $600/ton.Large rounds of hay are now $250 here, alfalfa is $300 and UP (normally $75 and $125 respectively)
I buy square bales for our horses & goats. Bermuda is $9/bale out of the field. Almost $20/bale from the feed store (if you can find it). 100 lb alfalfa bales are $35/bale. And I suspect the prices will only continue to climb over the summer with droughts everywhere.Large rounds of hay are now $250 here, alfalfa is $300 and UP (normally $75 and $125 respectively)
Anyone see that Azure Standard is coming out with their own line of canning jars?
View attachment 3541411