All Honey is NOT the same!

I try to grow lots of the food we eat. I'm getting better at it. However, Dear Wife would go into the Amish open market on Saturday morning and pick up some great produce that either we don't grow, or just failed for us this year. Their produce always looks better than what we see at the big box stores. I don't know how the cost of the Amish produce compares to the big box stores, but it is nice paying the farmer directly.
Well, the Amish market had natural honey canned in quart jars for $12.75. That comes out to $0.39 per ounce. Normally, I buy little Honey Bears at the Dollar Tree and pay $1.25 for 1-3/4 ounces, or about $0.71 per ounce. Dear Wife and I decided to buy a quart jar, thinking that natural honey should have more health benefits for us, and it was even less expensive buying it in a big jar.
The honey we got is unprocessed. It's like spreading jam or jelly on your food, and if the food is warm enough, the natural honey will melt. I was OK with that, although the store-bought honey is always liquid, and you just squeeze the Honey Bear and the honey pours out.

Well, turns out that I really don't care for the taste of the natural honey. The store-bought honey is just a lot sweeter to me. Maybe I just prefer the store-bought honey taste because that is what I've always had? I have pretty much decided not to buy another jar of natural honey because of the taste. But maybe there is something I am doing wrong with the natural honey? Do you have to heat it up or something else to make it sweeter?

I prefer to eat most natural foods over processed foods. So, I was thinking the natural honey would be even better. Having said that, if I don't like the taste of any food, then it's just not worth it for me to buy. Case in point, I only buy name brand ketchup because the off-brand ketchups just don't taste as good to me. But most food items we are fine with the less expensive store brand food and save lots of money compared to buying the name brand item.

I can't believe that I would rather pay twice the price for artificial honey in a Honey Bear than buying natural honey with great health benefits as about half the cost! Somebody help me, please!