I am getting 19 chicks in a few weeks. I'm getting really excited. 3 are for us to keep, 5 are for our neighbor, and then we're going to sell the rest. I already have several people who are on my list to buy. I am going to raise them until they are ready to go outside. I have the space and time to do it, and I enjoy it. My husband and I were trying to figure out how much was fair to charge for them. I was thinking that if someone wanted to take the chicks before 4 weeks, we would charge the cost of the chick +$5. Between 4 and 12 weeks, cost +10. And 12 weeks on, cost +$15. When I broke out the cost of the food, the shipping, and we built a plywood brooder that we can break down to store flat during the rest of the year (my plan is to do this every year), that seemed to cover everything, with a little left over.
We live in the Denver metro. Does anyone have any thoughts if that is too much or not enough? We have a mix of RIR, barred rock, golden polish, blue cochin, buff brahama, white leghorn, cuckoo marans (only 2, and they are claimed), and black astrolorp. So I thought that we would reflect the difference in price by adding the amount on top of the base cost. Thanks!
We live in the Denver metro. Does anyone have any thoughts if that is too much or not enough? We have a mix of RIR, barred rock, golden polish, blue cochin, buff brahama, white leghorn, cuckoo marans (only 2, and they are claimed), and black astrolorp. So I thought that we would reflect the difference in price by adding the amount on top of the base cost. Thanks!