Seems like you are paying for the pretty label with Purina. I get southern states, same protein etc. I am trying to find a mill right now to cut costs as well. I have to admit, the Purina really appeals to me more- the bag is so pretty lol, but the cost difference outweighs that. I get Southern States layer crumbles for less than 10 dollars per 50 lbs.