Has anyone one thought about some of us getting together and pitching in on the cost of a whole cow or calf being processed for the meat? It could fill our freezers for a yr. I cant afford the whole cost or freeze the whole amount. I don't even know anymore if it would be feasible, I have no clue what the costs would be either. guess the caffeine has kicked in![]()
I have a neighbor who raises grass fed beef. I've thought about doing the same thing with our family members that live closest to us. If 4 or 5 of us go in on a calf, it shouldn't be too expensive.