16 page research paper done.. I wish I hadn't had a day and a half to do it but it's done. My brain is melted.
Still waiting on these babies to hatch. 3 external pips, 3 internal pips. I'd post the live stream here but not much is happening.

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
I know. I earned it way back when and it's been an honor.Minikiki. That is so darn cute.
Have you thought of making your own yogurt? I do. Pm me your email address and I will send you the recipe. I got it from the BYC recipe section. You can substitute goat milk for cow milk. I use a thermal bag and quart jars.$20 a week is for one person averaged out over a year, summer I spend less....but i can't eat cows milk or wheat so that cuts out a lot of junk food. I do get goat yogurt once in a while when it is on sale, last time I bought 5 large containers =$20. lasted 2 months.
just eat the processed foods in stock and don't replace w/junk...harder to do if the other 2 people aren't on board though.
Have you thought of making your own yogurt? I do. Pm me your email address and I will send you the recipe. I got it from the BYC recipe section. You can substitute goat milk for cow milk. I use a thermal bag and quart jars.
[/QUOTE @KDOGG331]
And in summer, we have wild raspberries and a wild blueberry bush but I have never eaten any of them. I need to start. DB&FSIL have a big raspberry patch in their yard too cause my grandma planted it a long time ago and they kept it. So I can eat those too. I really should start eating that stuff.
I think there are a lot of ways we can cut back. Like for one just simple self control/impulse control and not buying whatever I see but also making lists and/or doing big shops instead of us all going. And also, maybe more importantly, going to cheaper grocery stores/trying to find deals and not just the closest store. And I think stocking up/buying at once instead of smaller amounts or lots of little trips. But we also eat a lot of meat, dairy, and bread. I think cutting back on or cutting out bread and dairy might be a good idea. Cause we go through a lot of milk, cheese, yogurt, etc. which adds up and really doesn’t do any good. Except maybe like goat milk yogurt or something. But because of all that and the fact that we have 3 people, I don’t think we will ever get down to $20 a week or less than $100 a month or anything like that, but I think we could maybe get somewhat close. But I also need to clean out the fridge and the cabinets because we have a lot of processed stuff in there and also no room in the freezer or cabinets atm. And I think we can also save by cooking way more."
Have you thought of making your own yogurt? I do. Pm me your email address and I will send you the recipe. I got it from the BYC recipe section. You can substitute goat milk for cow milk. I use a thermal bag and quart jars.
[/QUOTE @KDOGG331]
And in summer, we have wild raspberries and a wild blueberry bush but I have never eaten any of them. I need to start. DB&FSIL have a big raspberry patch in their yard too cause my grandma planted it a long time ago and they kept it. So I can eat those too. I really should start eating that stuff.
I think there are a lot of ways we can cut back. Like for one just simple self control/impulse control and not buying whatever I see but also making lists and/or doing big shops instead of us all going. And also, maybe more importantly, going to cheaper grocery stores/trying to find deals and not just the closest store. And I think stocking up/buying at once instead of smaller amounts or lots of little trips. But we also eat a lot of meat, dairy, and bread. I think cutting back on or cutting out bread and dairy might be a good idea. Cause we go through a lot of milk, cheese, yogurt, etc. which adds up and really doesn’t do any good. Except maybe like goat milk yogurt or something. But because of all that and the fact that we have 3 people, I don’t think we will ever get down to $20 a week or less than $100 a month or anything like that, but I think we could maybe get somewhat close. But I also need to clean out the fridge and the cabinets because we have a lot of processed stuff in there and also no room in the freezer or cabinets atm. And I think we can also save by cooking way more."
ThanksYes, self control, lists, stocking up do help cut grocery costs. Using a grocery that gives discounts for their members who use their store card is beneficial too.
USE coupons to save money on everything from groceries to personal hygiene items like shampoo. My SIL is the coupon queen...she often gets money back from her grocery stores because of her coupon using strategy.
Once a month buy in quantity staples and canned goods.
Plan menus for the week and buy your meat and dairy and fruit, fresh veggies once a week.
Freezing in season fruits and veggies is helpful too.
Don't go shopping without a list or hungry. If you are hungry, look for the healthy options and stick to the list. Ideally, eat before you go.
Treat yourself. A rotisserie chicken is a great treat. Salad and a couple olives. Portion control is everything.
I have a migraine![]()
Proteins from milk and cheese are good for you. But if you are having digestive issues from dairy, then you might try 2% or try lactose tablets.Thank you! And aw that sucksI think mine might be slightly sinusy too. ...maybe I will have to try cutting carbs! I have heard it is good for joint pain/inflammation but hadn’t heard migraines but that makes sense. I want to try cutting dairy, sugar, and possibly grain/bread/wheat/way down on carbs cause I think all of those are bad for it and I hear cutting dairy can really help or even cure sinus problems so I want to try it but I love dairy
![]()
Too many carbs affect your blood sugars and can trigger migraines.Have another migraine tonight but so far is not too bad but my eyes are also really dry (tried putting drops in them, didn’t help much) and my chest is kind of tight/hurts. I think I have just been doing too much.
Yes, need a source of home grown goat milk.I thought about making it... I was getting chicken feed, pork and goat milk from a farmer.... They had issues and quit most of the selling... The price of the goat milk in the store is more than the finished product.
Yes, need a source of home grown goat milk.
We are becoming lactose intolerant as we age. I'm going to make a small batch of Almond milk yogurt to see if it works.