All excellent thoughts. Thank you for the points. You've made me follow the thought process out far enough that I think I could create a plan and have it work.
1) we have a local auction that I can take 8 wk old boys to sell. Even if they only sell for $1 each, I'm no longer feeding them. I have 4 barred hens I plan to put under an Ameraucana to create sex linked EEs but that's only 3 extra eggs a day. Still it brings me up to 3 dozen of my own hatching eggs every week. This means I need to find sources for the other 2 dozen a week. I don't want to run a hatcher and will use the bottom of the incubator. So, only a tray a week instead of the entire incubator at once.
The feed costs should be offset because I only need to sell 200 pullets for my exact tuition fee. The extra 100 pullets is to cover the cost of the project. Is that bad to make the project pay for itself AND meet my financial goal? Sounds like asking for cake and to eat it too
I don't know the cost of the electric for incubation but my bill has not changed a lot so I don't think the incubator (it's wooden) is terribly wasteful with energy. Its the heat lamps that I'd like to figure out how to do better with. Do the ceramic things take less energy than the red lights?
Sexing is a problem. If I had more Basque hens I'd do bunches of those because they are sexable really young and hatch like popcorn. I hate sexing mistakes. I will have to think this through some more.
2) I hate hate hate selling chicks. There is so much anxiety when people have one get sick or don't know what they are doing and then they call me wanting me to fix it and oh the drama! You get the point. So straight run kind of sounds attractive (certainly less work) but I'd want a zero call-back policy
3) If I do this I want to shut off the incubator and clean it good before I run it again for 9 weeks straight. Starting it the project at the end of August would mean that I had pullets at POL in January. It would be reasonable to sell those for $30 instead of $20 and perhaps I could offset the cost of feeding them longer. Using JS West feed is about $14 for 50#. The average adult eats an entire bag every 175 - 200 days. A 14 week old pullet should not cost over $7 for feed (for the entire life). Obviously I could not feed organic and make this work.
Noting the cost of the feed means that I would have to get rid of the cockerels asap in order to increase my profit margin. So no sexing mistakes. What are breeds that are easy to sex? McMurray Hatchery charges $17.95 per started pullet, plus shipping. Those are hatchery prices so maybe $20 isn't enough?
I'm pretty sure I could sell all the chickens because when I advertise that I have them, I always sell out to the point of making waiting lists and turning people away. Also in January, with started pullets I'd be ahead of the feed stores.