Sunflower, that is about what I am paying for mine. But every week when I go get another load it goes up some more. A year ago I was paying about $5 a hundred for corn. Now it is up to $14.50 a 100. Milo and oats have taken a tremendous jump as well. I am still feeding over 1000 pounds a week and it is very expensive. I get about 1200 pounds at a time and it is now costing about $250 where even a few months ago it was about $175. That is precisely why I am downsizing and trying to concentrate on a group of layers and then breeding some nice chicks. The game birds pay for themselves about once a year but you have to put a lot of feed into them while you wait for a payday.
I love my birds and I don't want to get rid of any of them but I don't make nearly enough off of them to begin feeding them.
I love my birds and I don't want to get rid of any of them but I don't make nearly enough off of them to begin feeding them.