- Thread starter
- #31
I just returned from Publix where I bought - - -
6 pillsbury cake mixes
2 pillsbury frostings
6 jars Ragu sauces
2 Alouette cheese individual cheese portions packages
1 sliced swiss cheese
2 diognorio parmesian cheese
1 can chilli dog sauce
2 packages Thomas Bagels
Total out the door (after coupons) was $14....
I can appreciate the organic stance on life, but I have a family of 5 to feed on a single income. Although I would prefer organic, in today's world, it is all about how far I can stretch the dollar.
OBTW, $12 for an organic chicken is probably not that far off the cost of feeding a bird to maturity.
With a nod towards the organic way of life, I do grow my own vegetables and of course eat our own eggs. I make killer cinnamon rolls from scratch too.
Beyond that, I figure if I am cooking it at home, it has to be healthy then the drive thru options that most of America indulges in. LOL
6 pillsbury cake mixes
2 pillsbury frostings
6 jars Ragu sauces
2 Alouette cheese individual cheese portions packages
1 sliced swiss cheese
2 diognorio parmesian cheese
1 can chilli dog sauce
2 packages Thomas Bagels
Total out the door (after coupons) was $14....
I can appreciate the organic stance on life, but I have a family of 5 to feed on a single income. Although I would prefer organic, in today's world, it is all about how far I can stretch the dollar.
OBTW, $12 for an organic chicken is probably not that far off the cost of feeding a bird to maturity.
With a nod towards the organic way of life, I do grow my own vegetables and of course eat our own eggs. I make killer cinnamon rolls from scratch too.
Beyond that, I figure if I am cooking it at home, it has to be healthy then the drive thru options that most of America indulges in. LOL
Last edited: