- Thread starter
- #6,221
LOL...yea I remember that 1st egg, I think it cost us a thousand dollars. Once you get settled though its not bad. A gallon of oxine, quart of valbazen, quart of permethrin 10, and a small thing of ivermectin pour onGosh Almighty, these chickens are expensive. My dog doesn't cost this much money.
last me nearly 2 years...and that is with me using it on the dogs as well in june, july, and august. Comes out to about 120.00 for 2 years. I spend 375.00 per year or about 31.00 per month on the average total for everything including feed and shavings as well as the chemicals. I have varying #'s of chickens at all times. If you keep between 15-20 chickens (layers and breeders) you can figure about 1.50 per chicken per month. Less birds and the cost per bird will go up...more and the cost per bird starts going lower. I think the magic # to make it actually economical is about 15. Thats when you can really start to sell eggs and breed at the same time.
At 20 layers.... if you sell the eggs even for 2.00 per dozen and still keep plenty for the family; you should easily break even.
Last edited: