Wednesday, Feb. 6
8 a.m. - 1 p.m. Open & Youth Beef Cattle Arrive
Open Angus, Brahman, Brangus/Red Brangus & Santa Gertrudis
Youth Angus, Brahman, Brangus/Red Brangus & Santa Gertrudis
12 noon - 8 p.m. Youth Rabbits Arrive
3 p.m. - 9 p.m. Purebred Poultry Arrive
7 p.m. Beef Exhibitor Dinner
Thursday, Feb. 7
8 a.m. - 12 noon Open & Youth Goats Arrive (Zone 4 & Out of State till 2 p.m.)
8 a.m. 2 p.m. Youth Swine Arrive
9 a.m. Purebred Poultry Judging
10 a.m. Open Brahman Show
10 a.m. Open Brangus & Red Brangus Show
10 a.m. Youth Rabbit Judging
2 p.m. Open Angus Show
2 p.m. Open Santa Gertrudis
6 p.m. Open Goat Show Junior Show (Non Pay)
Friday, Feb. 8
9 a.m. Youth Beef Showmanship & Show
(Angus, Brahman, Brangus/Red Brangus & Santa Gertrudis)
9 a.m. Open Goat Show Senior Show (Non Pay) & Junior Show (Pay)
9 a.m. Purebred Poultry Judging (as needed)
10 a.m. Youth Rabbit Judging
Saturday, Feb. 9
9 a.m. Youth Goat Showmanship & Show
9 a.m. 4-H/FFA Livestock Judging Contest (8 a.m. - Registration)
11 a.m. State 4-H Dog Show (Showmanship & Obedience)
12:45 p.m. FFA Horse Judging Contest - Written Test (12 noon Registration)
1 p.m. Youth Rabbit Showmanship
1:30 p.m. 4-H/FFA Horse Judging Contest
4 p.m. 4-H Livestock Judging Contest Awards
5:30 p.m. 4-H Horse Judging Contest Awards
5 p.m. Youth Swine Showmanship
7 p.m. - 9 p.m. Beef Cattle Released
Sunday, Feb. 10
8 a.m. 1 p.m. Open & Youth Beef Cattle Arrive
Open Hereford, Limousin, Pinzgauer & Simmental
Youth - Limousin, Pinzgauer, Simmental, All Other Breeds & Non-Registered
8 a.m. Youth Goat Judging Contest (7:30 a.m. Registration)
After Judging Contest Open Goat Show Senior Show (Pay)
10 a.m. State 4-H Dog Show (Rally & Agility)
11:30 a.m. Youth Goat Judging Contest Awards
1 p.m. Youth Swine Show
2 p.m. Rooster Crowing Contest
5 p.m. Goats Released
5 p.m. - 7 p.m. Purebred Poultry Released
5 p.m. Youth Swine Released (or at conclusion of Show)
7 p.m. Beef Exhibitor Dinner
Monday, Feb. 11
9 a.m. Open Simmental Show
11 a.m. Open Limousin Show
11 a.m. Open Hereford Show
2 p.m. Open Pinzgauer Show
2 p.m. 7 p.m. Boer Goats Arrive
4 p.m. Youth Non-Registered Show
5 p.m. Youth Rabbit Released
Tuesday, Feb. 12
8 a.m. 12 noon Youth Steer Arrive
8 a.m. 12 noon Boer Goats Arrive
9 a.m. Youth Beef Showmanship & Show
(Limousin, Pinzgauer, Simmental & All Other Breeds)
1 p.m. 8 p.m. Youth Poultry Arrive
1 p.m. 8 p.m. Pre-Junior (Pee Wee) Poultry Arrive
7 p.m. - 9 p.m. Beef Cattle Released
Wednesday, Feb. 13
7 a.m. - 4 p.m. Open Dairy Arrive
Ayrshire, Brown Swiss, Guernsey, Holstein, & Jersey
Milking Shorthorn & Dexter Exhibition Only
9 a.m. Youth Steer Showmanship
10 a.m. Open Boer Goat ABGA Show
12 noon 8 p.m. Open Rabbit Arrive
12 noon Youth Poultry Grooming Box Contest
2 p.m. Bull Riding
5 p.m. Youth Boer Goat Show and Showmanship
After Youth Boer Goat Open Boer Goat Wether Show
7 p.m. Youth Steer Show
7 p.m. Bull Riding
Thursday, Feb. 14
7 a.m. 4-H/FFA Dairy Judging Contest
9 a.m. Youth Poultry (Purebred) Judging
9 a.m. Pre-Junior (Pee Wee) Poultry Judging
9 a.m. Open Boer Goat ABGA Show
2 p.m. Bull Riding
3 p.m. 4-H Dairy Judging Contest Awards
3 p.m. 7 p.m. Pygmy Goats Arrive
6 p.m. Boer Goats Released
7 p.m. Bull Riding
7 p.m. Youth Steer Awards Dinner
9 p.m. Youth Steer Released
Friday, Feb. 15
7:15 a.m. Old Timers Breakfast
8 a.m. - 11 a.m. Youth Sheep Arrive
8:30 a.m. Open Dairy Show (Ayrshire, Brown Swiss, Guernsey, Holstein & Jersey)
8:30 a.m. Open Rabbit Judging
9 a.m. Youth Poultry (Purebred) Judging
9 a.m. Pre-Junior (Pee Wee) Poultry Judging
12 noon Youth Poultry Showmanship
12 noon Pre-Junior (Pee Wee) Poultry Showmanship
1 p.m. 5 p.m. Youth Llamas Arrive
2 p.m. Youth Poultry (Commercial/Farm Utility) Judging
After Open Dairy Show Open Dairy Supreme Champion
6 p.m. Youth Llama Judging Contest
9 p.m. 8 a.m. Open Dairy Release
Saturday, Feb. 16
7 a.m. Open & Youth Cavy Arrive
8 a.m. Open & Youth Cavy Judging
8 a.m. 11 a.m. Youth Dairy Arrive
Ayrshire, Brown Swiss, Guernsey, Holstein, & Jersey
Milking Shorthorn Exhibition Only
8:30 a.m. Youth Llama Breakfast
9 a.m. 4-H/FFA Poultry Judging Contest (8:30 a.m. Registration)
10 a.m. Pygmy Goat Show (Pay)
1 p.m. Youth Sheep Showmanship
1 p.m. Open Rabbit Judging
2 p.m. Youth Llama Showmanship
30 min. after Youth Llama Showmanship is completed
Youth Llama Halter Classes
2:30 p.m. 4-H Poultry Judging Contest Awards
Sunday, Feb. 17
8:00 a.m. 9 a.m. Youth Dairy Breakfast
10 a.m. Pygmy Goat Show (Non Pay)
10 a.m. Youth Llama Performance Classes
10 a.m. Youth Dairy Showmanship
30 min. after Youth Dairy Showmanship is completed
Youth Dairy Show - Heifer Classes
11a.m. Youth Breeding Sheep Show
12 noon Rooster Crowing Contest
1 p.m. Youth Poultry Grooming Contest Senior Division
2:30 p.m. Youth Poultry Grooming Contest Intermediate Division
4 p.m. Youth Poultry Grooming Contest Junior Division
4 p.m. Youth Sheep Released or end of show
5 p.m. Open Rabbit Released
5 p.m. Youth Llama Released
6 p.m. Pygmy Goat Released
Monday, Feb. 18
8:30 a.m. Youth Dairy Show - Cow Classes
3 p.m. Champion of Champions Contest
4 p.m. Youth Poultry Released
4 p.m. Pre-Junior (Pee Wee) Poultry Released
4 p.m. Youth Dairy Released
5:30 p.m. Champion of Champions Dinner
8 a.m. - 1 p.m. Open & Youth Beef Cattle Arrive
Open Angus, Brahman, Brangus/Red Brangus & Santa Gertrudis
Youth Angus, Brahman, Brangus/Red Brangus & Santa Gertrudis
12 noon - 8 p.m. Youth Rabbits Arrive
3 p.m. - 9 p.m. Purebred Poultry Arrive
7 p.m. Beef Exhibitor Dinner
Thursday, Feb. 7
8 a.m. - 12 noon Open & Youth Goats Arrive (Zone 4 & Out of State till 2 p.m.)
8 a.m. 2 p.m. Youth Swine Arrive
9 a.m. Purebred Poultry Judging
10 a.m. Open Brahman Show
10 a.m. Open Brangus & Red Brangus Show
10 a.m. Youth Rabbit Judging
2 p.m. Open Angus Show
2 p.m. Open Santa Gertrudis
6 p.m. Open Goat Show Junior Show (Non Pay)
Friday, Feb. 8
9 a.m. Youth Beef Showmanship & Show
(Angus, Brahman, Brangus/Red Brangus & Santa Gertrudis)
9 a.m. Open Goat Show Senior Show (Non Pay) & Junior Show (Pay)
9 a.m. Purebred Poultry Judging (as needed)
10 a.m. Youth Rabbit Judging
Saturday, Feb. 9
9 a.m. Youth Goat Showmanship & Show
9 a.m. 4-H/FFA Livestock Judging Contest (8 a.m. - Registration)
11 a.m. State 4-H Dog Show (Showmanship & Obedience)
12:45 p.m. FFA Horse Judging Contest - Written Test (12 noon Registration)
1 p.m. Youth Rabbit Showmanship
1:30 p.m. 4-H/FFA Horse Judging Contest
4 p.m. 4-H Livestock Judging Contest Awards
5:30 p.m. 4-H Horse Judging Contest Awards
5 p.m. Youth Swine Showmanship
7 p.m. - 9 p.m. Beef Cattle Released
Sunday, Feb. 10
8 a.m. 1 p.m. Open & Youth Beef Cattle Arrive
Open Hereford, Limousin, Pinzgauer & Simmental
Youth - Limousin, Pinzgauer, Simmental, All Other Breeds & Non-Registered
8 a.m. Youth Goat Judging Contest (7:30 a.m. Registration)
After Judging Contest Open Goat Show Senior Show (Pay)
10 a.m. State 4-H Dog Show (Rally & Agility)
11:30 a.m. Youth Goat Judging Contest Awards
1 p.m. Youth Swine Show
2 p.m. Rooster Crowing Contest
5 p.m. Goats Released
5 p.m. - 7 p.m. Purebred Poultry Released
5 p.m. Youth Swine Released (or at conclusion of Show)
7 p.m. Beef Exhibitor Dinner
Monday, Feb. 11
9 a.m. Open Simmental Show
11 a.m. Open Limousin Show
11 a.m. Open Hereford Show
2 p.m. Open Pinzgauer Show
2 p.m. 7 p.m. Boer Goats Arrive
4 p.m. Youth Non-Registered Show
5 p.m. Youth Rabbit Released
Tuesday, Feb. 12
8 a.m. 12 noon Youth Steer Arrive
8 a.m. 12 noon Boer Goats Arrive
9 a.m. Youth Beef Showmanship & Show
(Limousin, Pinzgauer, Simmental & All Other Breeds)
1 p.m. 8 p.m. Youth Poultry Arrive
1 p.m. 8 p.m. Pre-Junior (Pee Wee) Poultry Arrive
7 p.m. - 9 p.m. Beef Cattle Released
Wednesday, Feb. 13
7 a.m. - 4 p.m. Open Dairy Arrive
Ayrshire, Brown Swiss, Guernsey, Holstein, & Jersey
Milking Shorthorn & Dexter Exhibition Only
9 a.m. Youth Steer Showmanship
10 a.m. Open Boer Goat ABGA Show
12 noon 8 p.m. Open Rabbit Arrive
12 noon Youth Poultry Grooming Box Contest
2 p.m. Bull Riding
5 p.m. Youth Boer Goat Show and Showmanship
After Youth Boer Goat Open Boer Goat Wether Show
7 p.m. Youth Steer Show
7 p.m. Bull Riding
Thursday, Feb. 14
7 a.m. 4-H/FFA Dairy Judging Contest
9 a.m. Youth Poultry (Purebred) Judging
9 a.m. Pre-Junior (Pee Wee) Poultry Judging
9 a.m. Open Boer Goat ABGA Show
2 p.m. Bull Riding
3 p.m. 4-H Dairy Judging Contest Awards
3 p.m. 7 p.m. Pygmy Goats Arrive
6 p.m. Boer Goats Released
7 p.m. Bull Riding
7 p.m. Youth Steer Awards Dinner
9 p.m. Youth Steer Released
Friday, Feb. 15
7:15 a.m. Old Timers Breakfast
8 a.m. - 11 a.m. Youth Sheep Arrive
8:30 a.m. Open Dairy Show (Ayrshire, Brown Swiss, Guernsey, Holstein & Jersey)
8:30 a.m. Open Rabbit Judging
9 a.m. Youth Poultry (Purebred) Judging
9 a.m. Pre-Junior (Pee Wee) Poultry Judging
12 noon Youth Poultry Showmanship
12 noon Pre-Junior (Pee Wee) Poultry Showmanship
1 p.m. 5 p.m. Youth Llamas Arrive
2 p.m. Youth Poultry (Commercial/Farm Utility) Judging
After Open Dairy Show Open Dairy Supreme Champion
6 p.m. Youth Llama Judging Contest
9 p.m. 8 a.m. Open Dairy Release
Saturday, Feb. 16
7 a.m. Open & Youth Cavy Arrive
8 a.m. Open & Youth Cavy Judging
8 a.m. 11 a.m. Youth Dairy Arrive
Ayrshire, Brown Swiss, Guernsey, Holstein, & Jersey
Milking Shorthorn Exhibition Only
8:30 a.m. Youth Llama Breakfast
9 a.m. 4-H/FFA Poultry Judging Contest (8:30 a.m. Registration)
10 a.m. Pygmy Goat Show (Pay)
1 p.m. Youth Sheep Showmanship
1 p.m. Open Rabbit Judging
2 p.m. Youth Llama Showmanship
30 min. after Youth Llama Showmanship is completed
Youth Llama Halter Classes
2:30 p.m. 4-H Poultry Judging Contest Awards
Sunday, Feb. 17
8:00 a.m. 9 a.m. Youth Dairy Breakfast
10 a.m. Pygmy Goat Show (Non Pay)
10 a.m. Youth Llama Performance Classes
10 a.m. Youth Dairy Showmanship
30 min. after Youth Dairy Showmanship is completed
Youth Dairy Show - Heifer Classes
11a.m. Youth Breeding Sheep Show
12 noon Rooster Crowing Contest
1 p.m. Youth Poultry Grooming Contest Senior Division
2:30 p.m. Youth Poultry Grooming Contest Intermediate Division
4 p.m. Youth Poultry Grooming Contest Junior Division
4 p.m. Youth Sheep Released or end of show
5 p.m. Open Rabbit Released
5 p.m. Youth Llama Released
6 p.m. Pygmy Goat Released
Monday, Feb. 18
8:30 a.m. Youth Dairy Show - Cow Classes
3 p.m. Champion of Champions Contest
4 p.m. Youth Poultry Released
4 p.m. Pre-Junior (Pee Wee) Poultry Released
4 p.m. Youth Dairy Released
5:30 p.m. Champion of Champions Dinner