Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Pictures will be here. I am not a big Facebook fan either.Any chance of posting pics here? I don't do the Face thing....
That is expensive. Are they organic? Check out walmart.com. They have hard white wheat, $14 for a 26# pail. It is good stuff. Mine is sprouting very nicely on day 2.I bought 50lb of wheat seeds today for $50. They are soaking now.
That is expensive. Are they organic? Check out walmart.com. They have hard white wheat, $14 for a 26# pail. It is good stuff. Mine is sprouting very nicely on day 2.I bought 50lb of wheat seeds today for $50. They are soaking now.
JenEric, hey - you are rly paying that little for wheat??
You are in Maine? Are the grains locally grown?
May I ask if it's food grade or feed grade? Even if feed, man, that's LOW!
If food grade, wow. Now, that said , wheat is usually what, $5 a bushel - unless a drought year - and a bushel is ... 50 or 60 lbs IIRC? That's what the farmer is paid, if I understand commodity market pricing (& I may well not). Talk about a MARK UP!
I can only find hard red wheat at a store called Sprouts - 99 cents a lb. But I'm in a big city w/ no true, rural feed stores, mills or true coops anywhere close (that I can find).
You dont have to be signed up to look at these pictures on Facebook.
I just tried it again and the screen says.....We have just started growing our fodder. We started the first week with doing it in trays, then we have made the flood and drain system on the wall. We will see how this works out, it will be automated soon. Here are photos. Feel free to ask questions, I will help where I can.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.566808396665785.135053.100000098908301&type=1
We have 25 chickens, and 5 rabbits
Thanks JenEric! I'm on the other side of the country, but I hope I can still find good prices like that - I will check link to see if they ship.
Someone said Wal-Mart.com has hard white wheat berries at $14 per 26 lb - they do' plus shipping unless you get several.. Thanks for posting this. This is half what I pay now for hard red wheat.