Well my electric bill now makes sense!! Glad I don't need these on for right now! Whats it cost to run the bator!?Been there done that. Website is on my profile![]()
Yeah I'm past Missy.
My schedule is going to be changing starting May 1. So if need be I can do more running...
I don't know what your looking for.
I'm not right in the head...it's all left
You figure you are running a kWh in 2 hrs just with those 2 lamps running. So 12 kWh in a day. 360 KWh in a month on two lamps. So one lamp at 250W creates 1kWh in 4 hours.
1 250W bulb
0.45 per day
$12.60 / month
2= $25.20/ month
3=$37.80/month
To keep chooks warm
So Gmama 3 lamps running since October = $226.80