Price of feedin your area

I'm at $15.50/100 lbs 19% layer mash. In cooler months I have my mill grind/mix 21% for me (500 lbs). Based on last weeks prices, it would be around $13.50/100 lbs. There's just no way I'd be buying purina, Kent etc. at the prices some of you are paying. Look in the yellow pages for "Feed" & make some calls. You'll be supporting a local business, you can recycle the bags back to the mill and your birds won't care. Here at least, our State ag college routinely tests product from feed mills so you know you're getting what the tag says.
 
I free range most of mine so I usually buy a 50 nutrena pellets once a month, been going up a little every other month this month was 12.99, last month 12.87, and 50 nutrena crumbles every other month, price is about the same as pellets.
I buy my dogs food from Whole Foods, Organix 12.99 for 10 lb bag - she developed a wheat allergy and possible a corn allergy, if she eats regular dog food she starts loosing fur and gets itchy, and now that we feed her wheat/corn free food we know when she is eating the chicken feed.
 
Just went up again... 50# bags are $20-22, and last time I looked, the gamebird started was $33 for a 50# bag.
barnie.gif
th.gif
I REALLY picked the wrong time to start this project....
he.gif
 
Layer mash (17%) at $8.50 / 50lb bag. Bulk corn at $6.00 / bushel. Local grain elevator, so they sell it cheaply. Sometimes they let me clean up grain spills for free. Lotsa wheat, corn, soybeans, etc. Birds love to scratch through it!
 
WOW! Some of you get layer feed for $7?! Last time I checked our feed store it was around $12.50-$13.00 for Bobwhite [brand not bird] laying feed and about a buck more for chick start! $13 for 18% goat grain, $12 for 12% horse grain, $10.50 for corn, and any Purina Mills horse grain, whick we of course don't buy is $16+. This is why almost half my chickens were turned loose to free range, they are all very happy though.
Ashlyn
 
Last edited:

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom