Texas

I don't do Farmers Markets, just don't think I have enough eggs for something like that. I did an ad on Facebook Marketplace and got some customers that way. I sell enough eggs all year that it completely pays for my chicken feed. :)
Sincerely curious on the math you did to find your break even point & then the point when egg sales balenced out the feed for everyone on a per year basis?
When get time I:d like to see how you did it..... Don't need to see "your exact numbers to the penny, per say" just trying to understand the balencing points given my dyslexia. Thanks in advance.
 
Sincerely curious on the math you did to find your break even point & then the point when egg sales balenced out the feed for everyone on a per year basis?
When get time I:d like to see how you did it..... Don't need to see "your exact numbers to the penny, per say" just trying to understand the balencing points given my dyslexia. Thanks in advance.
I haven't really done math like that. I do put all my transactions in Quicken and sum it all up at the end of the year. I've been a little over (profit) for the last 6 years at $3/dozen. I'll probably be raising the price next year. The last 5 years, I've had about 45-60 hens. This year, I have 75 (and 8 roosters and 12 turkeys). I feed a fermented grain mixture, so it also comes out a bit cheaper overall than a layer pellet. The hens also range daily.
 
Sincerely curious on the math you did to find your break even point & then the point when egg sales balenced out the feed for everyone on a per year basis?
When get time I:d like to see how you did it..... Don't need to see "your exact numbers to the penny, per say" just trying to understand the balencing points given my dyslexia. Thanks in advance.
I don't have a lot of chickens, but I do the math as I can. I take the cost of feed and coop needs per month (or year divided by 12), Add up the number of eggs you sell a month ( or a week multiplied by 4). Now if you sell 12 dozen eggs a month at $3.00 per dozen you have made $36.00. If your feed and upkeep costs are $25.00 per month, you have a profit of $11.00. If your costs exceed your sales, you are working in a deficit and either need to lower your costs or raise your price.
 
I haven't really done math like that. I do put all my transactions in Quicken and sum it all up at the end of the year. I've been a little over (profit) for the last 6 years at $3/dozen. I'll probably be raising the price next year. The last 5 years, I've had about 45-60 hens. This year, I have 75 (and 8 roosters and 12 turkeys). I feed a fermented grain mixture, so it also comes out a bit cheaper overall than a layer pellet. The hens also range daily.
Al-be-darn... Everytime we got to Galveston, we drive right through your "backyard" (basically)....

So basically the break even point could likely be around 50 hens?
1) if one is careful and efficient
2) worked up to that point in a general growth pace over a few years is my assumption.
3) Patty cake, Patty cake, bakers man....
(Sorry felt odd asking in the beginning then totally lost my train of thought when my kiddos were asking we questions just now)
 
Al-be-darn... Everytime we got to Galveston, we drive right through your "backyard" (basically)....

So basically the break even point could likely be around 50 hens?
1) if one is careful and efficient
2) worked up to that point in a general growth pace over a few years is my assumption.
3) Patty cake, Patty cake, bakers man....
(Sorry felt odd asking in the beginning then totally lost my train of thought when my kiddos were asking we questions just now)
Hmm, well the feed costs depend on the number of hens too. Guess what it really depends on is how many freeloaders you have throughout the year. ie. older hens that aren't laying, roosters, etc. There is a definite ebb and flow to the cash. Right now, I'm getting up to 45 eggs a day. In January, the egg production was in single digits a day.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom