T HI : Glad to hear you are finally getting some answers. That is definitely important. Now maybe they can help you to feel better.
Well, I sold 4 pullets yeterday...$7 a piece. DH was glad that my birds are starting to pay for themselves. I said yes, the $28 will go back into the birds...let me think, how many bags of food have I bought? The netting was $100. How many fence posts at $8 each, wire?, Sand was $180, ummmmm: 2 pre-fab little chicken cabins....gate?, let's just round it all up to $1000 (+/-). So $1000 minus $28 = a long way to go to make this pay for itself.
This is my hobby and he understands. Hobbies can get spendy...but mine does bring in a couple bucks and I get eggs, and we will eat whoever is left. His hobby: motorcycles and archery shooting. No money coming for them..
Well, DD had a major fact of life thrown in face yesterday. She started crying after the people left who bought the 4 chicks. I had to tell her: We cannot keep them all. Anyone who is left will go to freezer camp (had to explicity explain this one). She finally accepted all this as long as I promised not to eat any of the birds in the big girl run (I have no intention - these are my egg layers). She was almost hysterical. I had to explain that we are not chicken hoarders and we only have so much room. Also, that is what the birds are here for and that the best thing that we can do for them is give them the best life possible - food, treats, water, free run, care/love - until it is time. Give them the best life. then we eat them. That does sound kind of wrong when I write it down....
But anyway, she was better after we talked. She was okay as long as she didnt' have to know about it, see it, or help. I assured her she would not have to see or help.
Facts of life can be hard to learn.
Well, I sold 4 pullets yeterday...$7 a piece. DH was glad that my birds are starting to pay for themselves. I said yes, the $28 will go back into the birds...let me think, how many bags of food have I bought? The netting was $100. How many fence posts at $8 each, wire?, Sand was $180, ummmmm: 2 pre-fab little chicken cabins....gate?, let's just round it all up to $1000 (+/-). So $1000 minus $28 = a long way to go to make this pay for itself.


Well, DD had a major fact of life thrown in face yesterday. She started crying after the people left who bought the 4 chicks. I had to tell her: We cannot keep them all. Anyone who is left will go to freezer camp (had to explicity explain this one). She finally accepted all this as long as I promised not to eat any of the birds in the big girl run (I have no intention - these are my egg layers). She was almost hysterical. I had to explain that we are not chicken hoarders and we only have so much room. Also, that is what the birds are here for and that the best thing that we can do for them is give them the best life possible - food, treats, water, free run, care/love - until it is time. Give them the best life. then we eat them. That does sound kind of wrong when I write it down....

Facts of life can be hard to learn.