MANGO SEASON!!!!!!!!!
I made a deal with mother in law... 3 ducks for as many mangoes as I can carry!!! (that's a joke, I'm always allowed mangoes and I always give her ducks, hahahaha).
She has like 8 mango trees (or more, we're not actually sure) and definitely not enough people to eat them all. So a 4 hour drive usually ends with a CARFUL OF MANGOS! (OMG the organic mangos at my co-op are $3.50 A PIECE! EFF THAT)
Mango mango mango! Mango mango mango!
I'm gonna can like a million jars of it (Can you imagine if I paid full price for this? $4.50 for the jar + $3.50 per mango x 3 mangoes in a jar x 24 jars) and then I'm gonna freeze a whole giant pile of them in easy managable smoothie-hit sizes. THEN I'm gonna make a pie. THEN a crumble. THEN i"M GOING TO EAT A MILLION MANGOES AND GET COVERED IN MANGO JUICE.
And my chickens will eat a pile of gooey mango flesh off the skins and love me forever and return the favour with mango-flavoured eggs.
I'm easily excited.
I made a deal with mother in law... 3 ducks for as many mangoes as I can carry!!! (that's a joke, I'm always allowed mangoes and I always give her ducks, hahahaha).
She has like 8 mango trees (or more, we're not actually sure) and definitely not enough people to eat them all. So a 4 hour drive usually ends with a CARFUL OF MANGOS! (OMG the organic mangos at my co-op are $3.50 A PIECE! EFF THAT)
Mango mango mango! Mango mango mango!
I'm gonna can like a million jars of it (Can you imagine if I paid full price for this? $4.50 for the jar + $3.50 per mango x 3 mangoes in a jar x 24 jars) and then I'm gonna freeze a whole giant pile of them in easy managable smoothie-hit sizes. THEN I'm gonna make a pie. THEN a crumble. THEN i"M GOING TO EAT A MILLION MANGOES AND GET COVERED IN MANGO JUICE.
And my chickens will eat a pile of gooey mango flesh off the skins and love me forever and return the favour with mango-flavoured eggs.
I'm easily excited.