was it a "kit" for making cold process.. or a melt and pour base?
You can get a good recipe, use oils and butters that aren't too expensive plus lye, herbs (optional) and fragrance (essential or fragrance oils which are soap friendly and skin safe) and still come out cheaper for a lot more bars. You can also just forgo any herbs or fragrance if all you want is a bar of soap with nothing special added to it.
I've seen people use "Pringles" cans (yeah the potato chip), card board boxes and similar things for molds. I have wooden molds that were made for soap making.. but then again I tend to make a lot of soap when I get going!
Some of the oils can be bought at the grocery store (especially for first time, small batches).. to help you get past the learning process. Once you have mastered that then you can invest in some of the nicer or "more exotic" oils and butters and buy in bulk if you decide you want to continue making soap. You can make bars of soap from just olive oil, or a blend of olive, coconut oil .. even lard.. (I knew a girl who was a member of an online forum I was in who made soap from bacon grease)!
The hardest thing for most people to find is lye. It used to be that you could go to the grocery store or some place like Ace Hardware and get it.. then they started limiting sales. I usually get mine online (though i have a stockpile of it right now). But even lye isn't expensive.
One of the reasons I suggest getting supplies locally (for small batch first timers) is so that you can avoid shipping costs. But there is nothing wrong with ordering online if you don't mind paying the higher prices for small amounts and shipping. Personally I prefer online buying for myself simply because that does enable me to buy in bulk which saves money in the long run.. but for someone who only wants to make a little soap they can get by ok with oils from the grocery store. In all honesty though.. I have never met anyone who made their first batch and then decided they never wanted to make it again.. like hatching birds, soap making can be pretty addictive!
was it a "kit" for making cold process.. or a melt and pour base?
You can get a good recipe, use oils and butters that aren't too expensive plus lye, herbs (optional) and fragrance (essential or fragrance oils which are soap friendly and skin safe) and still come out cheaper for a lot more bars. You can also just forgo any herbs or fragrance if all you want is a bar of soap with nothing special added to it.
I've seen people use "Pringles" cans (yeah the potato chip), card board boxes and similar things for molds. I have wooden molds that were made for soap making.. but then again I tend to make a lot of soap when I get going!
Some of the oils can be bought at the grocery store (especially for first time, small batches).. to help you get past the learning process. Once you have mastered that then you can invest in some of the nicer or "more exotic" oils and butters and buy in bulk if you decide you want to continue making soap. You can make bars of soap from just olive oil, or a blend of olive, coconut oil .. even lard.. (I knew a girl who was a member of an online forum I was in who made soap from bacon grease)!
The hardest thing for most people to find is lye. It used to be that you could go to the grocery store or some place like Ace Hardware and get it.. then they started limiting sales. I usually get mine online (though i have a stockpile of it right now). But even lye isn't expensive.
One of the reasons I suggest getting supplies locally (for small batch first timers) is so that you can avoid shipping costs. But there is nothing wrong with ordering online if you don't mind paying the higher prices for small amounts and shipping. Personally I prefer online buying for myself simply because that does enable me to buy in bulk which saves money in the long run.. but for someone who only wants to make a little soap they can get by ok with oils from the grocery store. In all honesty though.. I have never met anyone who made their first batch and then decided they never wanted to make it again.. like hatching birds, soap making can be pretty addictive!
The bar was for melting it was 1lbs and the scent was separate no kit just a bar and scent together was just short of $30.00 I may wait till I can go to a city instead of town lol or on line thank you all for your pricing and ideas you saved me some $$
