- Jul 30, 2009
- 2,321
- 15
- 181
Quote:
My inlaws live near Prescott, and get raw milk near them. I think its $8 per gallon.
Keeping a grassfed cow, requires a minimum of 3 acres of good grass blend, that the cow can graze rotationally. Plus 5+ pounds of root veges per day during the winter. Plus doing AI, which does not always take.
Goats are a far better choice for most people, unless you get about 4 families to do the cow together.
Thanks PaulaJoAnne! I can't remember how much the share cost, but I forgot to mention that there was like a monthly fee, too. I think the milk was about $8.00/gallon. Does goat's milk really taste like cows? I've never had it, but thought about goats, since it would be more feasible to drink up the milk from one goat rather than one cow.
It all depends on the goat breed, and if the buck is kept in proximity of the does.
We keep hearing very good reviews on Nigerian Dwarfs.
THey would be a good choice. Also, the more they are allowed to eat naturally, the better.
My inlaws live near Prescott, and get raw milk near them. I think its $8 per gallon.
Keeping a grassfed cow, requires a minimum of 3 acres of good grass blend, that the cow can graze rotationally. Plus 5+ pounds of root veges per day during the winter. Plus doing AI, which does not always take.
Goats are a far better choice for most people, unless you get about 4 families to do the cow together.
Thanks PaulaJoAnne! I can't remember how much the share cost, but I forgot to mention that there was like a monthly fee, too. I think the milk was about $8.00/gallon. Does goat's milk really taste like cows? I've never had it, but thought about goats, since it would be more feasible to drink up the milk from one goat rather than one cow.
It all depends on the goat breed, and if the buck is kept in proximity of the does.
We keep hearing very good reviews on Nigerian Dwarfs.
THey would be a good choice. Also, the more they are allowed to eat naturally, the better.