how much do you charge for your eggs?

Quote:
I was looking your example to see where I'm at. I think you miscalculated. At 240 eggs, that's 20 dozen a year. That makes it $1.30/dozen just to break even on feed.

Except for that, you're right on the money (pun intended) and make a good point. I raised some broilers earlier this year and priced them for a few folks before I had the total costs (transportation, processing and whatnot) completed. Yup - I lost money. Fortunately it was friends and family that gained at my loss but I wouldn't want that to happen with regular customers.

And I've got a sliding egg scale. $2/dozen for friends/family. $2.50 to everyone else since there's plenty of local competition.
 
Last edited:
I free range and feed mine organic feed and have no problem getting $4/doz. I'm sure I could get $5 if I raised the price. A 50# bag of feed is about $20 here in California.

But mine aren't laying much lately. Some are molting and the others are no happier than I am about the fewer hours of daylight.
 
Quote:
It's called capitalism, you should buy from the Amish at 50 cents and resell them for $2.50 a dozen.
smile.png
 
Theres lots of health-foody people at the farmers market we go to so I made papers and everything on why to eat quail eggs im probably going to be selling $3.00 a dozen.What I learned from my dad was the higher the price the more the people are intrested in them.He once sold 50 half pint cartons of multicolored rasberries for $7.00 each!
 
Last edited:
We started at $2 in 2008...went to $3 in 2009, cause our eggs started getting bigger and feed went up. I was in our local Walmart the other day and saw eggs for $4.50 that were similar to what I raised. So if anyone is the cheapest Wal-mart is. I also remind ppl that some eggs in the supermarket are up to 5 weeks old already. Most of mine are sold same day or next day. Plus my wife is a fitness instructor and those ppl usually eat a dozen eggs a day each (just the whites) and we sell 30-40 dozen a day at her gym. Our usual daily harvest is about 900 eggs a day and most of the time we are still back-ordered about 5 days, esp if my hens decide to be uncooperative that week. I may try to raise to $4 and see what happens to demand. Our break-even point is just under a $1 if you only count the feed and the price of the chicks. The key is to get a variety of egg colors, Marans (dark brown), leghorns (white), Aracaunas (green, blue) and RIR's (light brown) and give each customer some of each. It takes away that mass-production feeling when you see multi-colored eggs and can bring you that premium that supermarkets can't touch. To get a premium price you have to have a premium product..
 
Like everyone else, I'm dazzled by $12/doz! Last spring I was taking a gardening class and sold eggs to my classmates for $2 or $3 a doz. Each week I'd usually sell out (5-6 dozen) of my chicken eggs, but only sold a dozen duck eggs a few times. I thought people would be interested, but nope, they wanted the chicken eggs.
 
Something else I like to do it set out a big flat or two of multicolored eggs, with empty cartons next to them. Then people get to pick out the eggs they want the most. Gives my eggs a bit of a boutique feel. Don't you like being able to pick out your own individual apples or oranges instead of getting them in a huge bag and having half of them be bruised?
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom