@AllenK@new2this Yes, Birdinhand was feeding organic feed. If I feed M-G grower at $13.50/pound + $75 for 25 chicks with no losses, then I'm at $1.10/pound for whole birds. Compared to $1.50/pound supermarket whole birds. Not including TT&L, housing, gas, packaging, time, water, electricity (process & store) and knife sharpening.
Grocery will sell whole birds on sale for $0.60/pound. Pieces and parts are $0.75/pound on sale.
Boils down to how much is your time worth and is it worth it to you? I'll try it and see how long the patience holds out. Not included in any of these discussions is if something wipes out your flock like dogs, predator or disease. Depending on place in cycle, costs can be thrice or more.
Bottom line, this is break even at best. The market farms do it faster, better and with less hassle to me.
@KikisGirls when are we ordering spring meat birds? I keep getting sales notices from Ideal and wonder if this continues through spring. You want to split a pig? I'd need another freezer too.