Make Mare Smile Party 😁

no that’s not including weekends....just that not 2 full weeks (M-F) consecutively 🤣🤣🤣
I realized my question may be silly once I reread your post but decided to leave it, just in case. I know a lot of states are canceling snow days due to remote learning and wasn’t sure if there was one district willing to cancel weekends too or not. Although that could likely spark a strike :lau :lau
we were seeing friends and family in hygiene clinicals and my classmate gave her DH chlorohexidine soap instead of mouth rinse 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Whoops! :gig Speaking of which, we now have to swish once you get in the chair. do you do that, too? I dont remember what it is. They told me last time but I dont remember. It is blue though 😹😹
out of curiosity what is everyone’s average per person grocery cost per day for your household??? i include food items, toiletries, otc medicines household cleaning items etc in my ā€œgrocery listā€
I dont think I ever broke it down per day. Or even figured it up recently. My best guess, which does include toiletries and regular pet food, is around $400-$500/mo. It’s very likely more if I include take out. Three adults, one rarely eats home food and the pantry accumulates quite a lot if extras as does the freezer. We did go through most of the stuff in the fridge, but I also just dumped more than I’d like to.
 
I realized my question may be silly once I reread your post but decided to leave it, just in case. I know a lot of states are canceling snow days due to remote learning and wasn’t sure if there was one district willing to cancel weekends too or not. Although that could likely spark a strike :lau :lau

Whoops! :gig Speaking of which, we now have to swish once you get in the chair. do you do that, too? I dont remember what it is. They told me last time but I dont remember. It is blue though 😹😹

I dont think I ever broke it down per day. Or even figured it up recently. My best guess, which does include toiletries and regular pet food, is around $400-$500/mo. It’s very likely more if I include take out. Three adults, one rarely eats home food and the pantry accumulates quite a lot if extras as does the freezer. We did go through most of the stuff in the fridge, but I also just dumped more than I’d like to.
if the pre-rinse is blue, most likely chlorohexidine but could be listerine. I’ve utilized pre-rinses for years. there’s actually studies that show listerine kills most ā€œflu germsā€
 
I realized my question may be silly once I reread your post but decided to leave it, just in case. I know a lot of states are canceling snow days due to remote learning and wasn’t sure if there was one district willing to cancel weekends too or not. Although that could likely spark a strike :lau :lau

Whoops! :gig Speaking of which, we now have to swish once you get in the chair. do you do that, too? I dont remember what it is. They told me last time but I dont remember. It is blue though 😹😹

I dont think I ever broke it down per day. Or even figured it up recently. My best guess, which does include toiletries and regular pet food, is around $400-$500/mo. It’s very likely more if I include take out. Three adults, one rarely eats home food and the pantry accumulates quite a lot if extras as does the freezer. We did go through most of the stuff in the fridge, but I also just dumped more than I’d like to.
that is amazing....around $5/person/day ......I didn’t include take-out as we cook most days or like booze and critter food I utilize a separate ā€œbudgetā€
 
I’m late going to bed because as I was starting this conversation I received a fraud alert on my biz debit card!!!:he
I had a feeling that was due to happen soon!! and then mr muddy had to put the birdies up

so it was a real fraud alert? I get them a lot with one bank but because I never use my card so when I do they wanna make sure it’s me
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom