Pennsylvania!! Unite!!

I have a broody leghorn....first time for everything, She was hiding in the egg box because one of my roo's wouldnt leave her alone and now sh'e's been in there over a  week on golf balls, So I gave her 3 eggs to see how she does. I checked the eggs today and there vaining and she seem's comitted...:yiipchick


That's awesome!
 
does anyone in the washington area have week old chicks?? I only have 1 hatch and need a freind for my chick,
 
Ss, that is what has me confused. It isn't a problem to use on swine, beef or poultry. Why horses? And who the heck is raising horse meat??

Canadians eat it all the time. Very popular up there.

does anyone in the washington area have week old chicks?? I only have 1 hatch and need a freind for my chick,

Wish I was still over that way. Ton of chicks running around here right now.
 
Not often I actually make chicken comments, but...

I have one chick in a run full of various agreed birds. It hatched a week or two ago and I just leave it alone.
This morning as I feeding and watering, all the larger birds were in a circle around the bowl as usual. I was refilling water bowls and looked over and there was the little chick, standing in the middle of the bowl eating away while all the others continued eating! Wish I had had my camera!

CC:

I have seen some truly evil behaviors from the chooks, then every now and then I get surprised at how protective and supportive they can be....wish you had your camera too!
 
Trying to figure yearly cost of feed, but I do not buy the bulk of my feed, it is made up of things that we grow..
I keep a ton of each from barley, wheat and corn, how do I put a price on that when the market changes constantly.
I can estimate the grower pellets at about 50 pounds a week but other than that it is a guess.

Do I put a price on the weekly mealworm treats also

Wing:

There will be two answers....one for the accountants and one that is cost out of pocket....from a business sense, if you save a ton of barley for the chooks and sell the rest, the value of the ton would be the market value of what you sold the rest for....this seems the most usable #....another measure is to get quotes from local mills for a feed mix that matches your mix and use that #.....its been my experience that when you really write down all the costs...it makes you head spin.....my two cents....
 
400
. I am so excited I can finally see a bit of progress instead of just piles of wood and walls laying in the ground. As you can see my girls are going to have so much more room, I think they are excited about it too, They have to check out the progress also.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom