Yes, I am hoping to sell my extra eggs as well...I have 25 pullets!...and want more verities next year...yes it IS chicken math (1+1=0
) and while I love eggs there is no way I will eat all of them! but I do have a group of friends that want to buy them when available...right now they are paying 5$ a dozen for free range eggs! so if I got 20 eggs a day that would be like 11 dozen a week and if I sold them at 3 $ a piece that would be 33$ a week, 132$ a month, and 1584$ a year
.... O, yea you better believe that I used THAT math on my hubby
as he does not understand chicken math yet



