Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
cc where ever do you find these bins? my coop storage is getting smaller and smaller but i do have 8' ceilings so I can stack all the way up.Location/climate IMO is one of the most important factors in management.
You're probably ok where you live but around here I quit using metal because it sweats in the hot humid summer and molds the feed.
I use these. They each hold about 90 pounds of feed are stackable and still allow access to the feed and I've never had a rodent problem. I have mine 3 high and I tape the feed label on the side so I know what's where.
![]()
If only I had enough chickens to buy by the ton.
The following are all by the bag, not bulk.
That's a good price on fishmeal. 60% Menhaden costs me $50+ for 50#
I can get 50% pork meat and bone meal for $23
Oyster shell is $10
Bran, wheat and millet are $13
Soy meal is $17.25
Oats and barley are $20
Maple peas are $30
Flax is $33
16% layer pellets are $11, 17% breeder/layer is $11.50
16% organic grower is $23
The coop fairy is a feed wholesaler so that helps a lot.
With those prices it would cost me way more to make my own feed.
I can get vitamins and minerals but I'm not sure which to get if I were to make my own.
The minerals and some of the vitamins are straights. 50# of a single vitamin or mineral for example.
There are some mixes for swine or dairy that I suppose I could use.
One of my biggest costs this year has been electricity. The summer (when AC is the biggest user) was milder this year than last. But my electric usage was 32% higher than last year. A big incubator, hatcher and several ceramic heat emitters running 24/7 is a killer. God bless broody hens.
Quote:
They have them at Home Depot and Lowes..... Ace Hardware may carry them as well.
deb
Huh. I've never seen them there. Of course, I do not buy totes there.They have them at Home Depot and Lowes..... Ace Hardware may carry them as well.
deb
If only I had enough chickens to buy by the ton.
The following are all by the bag, not bulk.
That's a good price on fishmeal. 60% Menhaden costs me $50+ for 50#
I can get 50% pork meat and bone meal for $23
Oyster shell is $10
Bran, wheat and millet are $13
Soy meal is $17.25
Oats and barley are $20
Maple peas are $30
Flax is $33
16% layer pellets are $11, 17% breeder/layer is $11.50
16% organic grower is $23
The coop fairy is a feed wholesaler so that helps a lot.
With those prices it would cost me way more to make my own feed.
I can get vitamins and minerals but I'm not sure which to get if I were to make my own.
The minerals and some of the vitamins are straights. 50# of a single vitamin or mineral for example.
There are some mixes for swine or dairy that I suppose I could use.
One of my biggest costs this year has been electricity. The summer (when AC is the biggest user) was milder this year than last. But my electric usage was 32% higher than last year. A big incubator, hatcher and several ceramic heat emitters running 24/7 is a killer. God bless broody hens.
SGC:
Thank you for the pics. I've never seen birds sleep like that before or, really, observed them sleeping ever, so was glad you mentioned they were snoozing.