Let's compare gas prices

It was $1.25 a litre today. $1.15 a litre yesterday. Don't know how to convert to gallons, but it's crazy. My hubby drive a motorbike (Burgman) to work. I go into town once a week. My hubby says just be thankful we don't live in England.
 
We average in around $3.38 a gallon here in Southeast Idaho ~ thankfully, since we are self-employed, & Wood Genius works out of our garage, we have very low gas costs. That does not stop us from growing a huge garden this year, raising some chickens ( 1st time ever,, but we feel like it's something we have to do), and cooking from scratch. And I mean really from scratch. ( but not chicken-scratch
big_smile.png
)

The cost of wheat & flour has gone up ridiculously as well, largely due to the whole corn-ethanol issue. Two weeks ago, I could get a 50lb bag of flour for $10.89, now, it is up to $25!!! And white hard wheat used to be around $3 a 50lb bag, now it's up to $12.25 straight from the farmer, and $18 from the stores!!!

With all that said, though, I agree with Cassandra as well, I choose to NOT buy gas ~ as much. We walk and ride our bikes as much as possible. We consolidate our grocery store/errand trips to once or twice a month, and we don't eat out. Since I homeschool, we still do go on field trips & have outings & activities, but I plan better, and we try to hit several birds with the same stone while we are out and about. We even heat with a wood stove, which we fuel with wood scraps from the business as well as wood culled from our local dump. ( I have re-named that dump-diving wood-collecting activity, however, I now call it *re-claiming, recycling, being GREEN*. lol, sounds so much more sophisticated that way
big_smile.png
)

Now if only we could figure out a way to power our vehicles with chicken manure!! It powers our gardens, why not a car? :-D
~Red
{:>)=
edited for punctuation
 
Last edited:
Right now we are ranging from $3.49 in town, and about $3.65 near where I am, and that just for plain old regular unleaded. I think deisel is somewhere over $4 a gallon, but I am too afraid to look. My BF's dad is a truck driver and he was telling us that it costs around $900+ to fill up his rig. YIKES!!! :eek:
 
Northern Maine - cheap unleaded $3.749 (ouch); Home heating oil #2 costs $3.95. Oil and gas are killing everyone. Most people I know are trying to come up with alternatives for heating their homes next winter as most homes use home heating oil (no natural gas available)
 
I paid $3.94 gallon on Wed. At the cheaper gas station it was $3.85 but the line was way too long.
87 octane
 
Last edited:

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom