Naughty I may have spent to much but I bought 4 lbs of DE for $13 at Johnsons garden center. Sorry about your loss, I too lost two good hens. I put up a tarp to shade the whole 32 foot run, put our shop fan in there to move the air through and at least four 2 liter frozen bottles out at a time and ice bottles in all the waterers. I have been spraying the run down 2 or 3 times a day, I know I'm feeling paranoid about the heat now but I don't want to have any more problems.
Has any one else put water on some of there food to make a mash? They sure seem to eat it up.