On a tangent, look carefully at the economics if saving money is the priority. Feed is expensive and can jump (like 25%) overnight. If you otherwise would buy budget store eggs (only $1/doz. now here), it's tough to raise your own for less, at 3-5 lbs feed / dozen eggs. In addition to feed, you may spend $ on coop, fencing, bedding, pest control, electric bills, etc. Hens are not always laying, and when they stop due to age, will they stay on as pets or be dispatched?
Of course, the quality of the eggs actually compares to $3-5 doz., you can cut costs, and the experience for kids is hopefully priceless. They make for "cheep" family entertainment! Best wishes and be wary on Craigslist.